jak sie wazyc

Masa ciała, zwana potocznie wagą, to coś co spędza sen z powiek każdej osobie chcącej zrzucić zbędne kilogramy. Bywa, że popadamy w paranoje ważąc się po kilka razy dziennie. Czy to ma jednak jakiś sens? Niekoniecznie. Obok samego ważenia istnieje także inna prosta metoda kontroli postępów podczas redukcji – mierzenie obwodów. Trzeba jednak wiedzieć w którym miejscu przyłożyć centymetr, żeby uzyskać miarodajny wynik. Jeśli jesteś laikiem, który nie do końca wie jak się zabrać do pomiarów masy ciała i obwodów, to tekst zdecydowanie dla Ciebie. Na końcu wpisu znajdziesz mały bonus do wydruku.

Jak się ważyć?

Ważenie to podstawowa metoda kontroli postępów w odchudzaniu, choć nie do końca miarodajna. Mówi nam o tym, ile wynosi masa ciała, nie dając obrazu procentowej zawartości tłuszczu, mięśni czy wody oraz proporcji ciała. Nie traktuj jej więc jako wyrocznie i bezwzględny wyznacznik sukcesu lub porażki podczas redukcji. Szczególnie, że nasza masa ciała podlega wahaniom wskutek różnych czynników, a sama waga potrafi zafałszować wynik. Aby zminimalizować ryzyko błędu pomiaru, przestrzegaj poniższych zasad:

 • zawsze waż się w tych samych warunkach – koniecznie rano, na czczo, po wizycie w toalecie. Ważenie po południu lub wieczorem nie ma większego sensu, ze względu na dobowe wahania masy ciała, rzędu 2 czy 3 kg (zależne od tego ile zjedliśmy, wypiliśmy, jak wyglądała aktywność fizyczna w ciągu dnia itd.)
 • waż się nago lub w lekkich ubraniach, bez butów
 • waż się nie częściej niż raz na tydzień – zbyt częste wchodzenie na wagę może doprowadzić do błędnych wniosków i niepotrzebnej frustracji
 • jeśli jesteś kobietą, nie waż się na kilka dni przed i w trakcie okresu – masa ciała może się wtedy zwiększyć nawet o 3-4 kg (zatrzymywanie wody)
 • nie waż się po treningu
 • nie waż się, jeśli wcześniejszego dnia byłaś/-eś na imprezie
 • stawiaj wagę zawsze w tym samym miejscu – czasem nawet przesunięcie urządzenia może spowodować wyświetlenie niepoprawnego wyniku, podobnie jak słabe baterie
 • staraj się stawać na środku wagi
 • pomiary wykonuj zawsze 2-3 razy dla pewniejszego wyniku
jak sie wazyc

na zdjęciu waga iBALANCE OVERMAX z domowym analizatorem składu ciała (ważymy się bez skarpetek)

Pomiary z analizatora składu ciała

Znacznie lepszy obraz niż zwykła waga daje ważenie się na specjalnym urządzeniu, nazywanym analizatorem składu ciała. Krótkie i nieinwazyjne badanie dostarcza informacji na temat proporcji mięśnie/tłuszcz/woda w organizmie. Metoda polega na przesyłaniu przez ciało słabych i bezpiecznych sygnałów elektrycznych, poprzez elektrody znajdujące się na powierzchni urządzenia pomiarowego. Jest to oczywiście całkowicie bezbolesne i w pełni komfortowe, nic nie poczujesz podczas badania.

 Specjalna waga (analizator składu ciała) w kilka minut daje informacje na temat zawartości m.in. tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie.

Jest to profesjonalne badanie, które wykonuje się u dietetyka (zazwyczaj gratis podczas wizyty) lub w klubie fitness. Pomiar można zrobić także we własnym zakresie, przy użyciu tańszych, mniej profesjonalnych urządzeń do użytku domowego. Trzeba mieć jednak świadomość, że jest to obarczone sporym marginesem błędu ze względu na nieprofesjonalny charakter takich urządzeń. Dlatego nie traktuj tego jako pewnik, raczej jako dodatek do pomiaru obwodów i masy ciała ogólnej. Z tego typu domowymi analizatorami bardzo często można sparować sobie poprzez bluetooth aplikacje na telefonie, ułatwiającą śledzenie postępów.

jak sie wazyc

Screenshot z aplikacji zintegrowanej z inteligentną wagą łazienkową

Jak się mierzyć?

Zamiast (lub równolegle) ważenia na zwykłej wadze warto mierzyć obwody – to metoda bardziej precyzyjna, o ile robimy to poprawnie. Samo ważenie (na zwykłej wadze, bez analizatora) daje ogólną informację. Nie wiadomo, czy przyrost masy ciała wynika z dodatkowej tkanki tłuszczowej, czy mięśni które zbudowano na drodze aktywności fizycznej. Jeden kilogram mięśnia zajmuje znacznie mniej miejsca, niż kilogram tłuszczu – stąd możesz ważyć więcej niż w chwili rozpoczęcia odchudzania, ale mieć mniej w obwodzie.

ile wazy tluszcz miesnie

Mierz obwody zawsze w tych samych miejscach na ciele. Podobnie jak w przypadku ważenia mierzy się zawsze rano, na czczo, bez ubrań i nie przed/w trakcie menstruacji. Pomiary rób max raz na tydzień. Nie zaciskaj ani nie luzuj zbyt mocno centymetra. Obwody mierzy się w następujących miejscach:

 1. Obwód piersi: mierz na wysokości sutków, bez bielizny
 2. Obwód ramienia (bicepsa):mierz w najszerszym miejscu przy rozluźnionym mięśniu. W miarę możliwości ramię powinno swobodnie zwisać przy ciele; zawsze mierz tę samą rękę.
 3. Obwód talii (nie mylić z obwodem brzucha): talia znajduje się powyżej pępka, w najwęższym miejscu. Należy mierzyć na bezdechu (nie wciągaj ani nie wypychaj brzucha)
 4. Obwód brzucha: centymetr powinien oplatać ciało na wysokości pępka (jego środek). Mierz go na bezdechu
 5. Obwód bioder: biodra mierz w najszerszej części miednicy, tak by miarka przechodziła przez najbardziej wypukłą część mięśnia pośladkowego (nie na wysokości kości kolców biodrowych!)
 6. Obwód uda: mierz go na stojąco w najszerszej jego części, poniżej pośladków i pachwinjak mierzyc obwody

Podsumowując samo ważenie nie daje Ci szczegółowego obrazu sytuacji, ale w połączeniu z pomiarami obwodów jest pomocne przy śledzeniu postępów  w odchudzaniu. Dla jeszcze dokładniejszego wyniku warto wybrać się do dietetyka, który za pomocą profesjonalnego sprzętu określi proporcje tłuszczu, mięśni i wody w naszym organizmie.

Poniżej znajdziesz formularz umożliwiający śledzenie postępów w pracy nad obwodami i masą ciała

pobierz word (do edycji)

pobierz pdf (do druku)

 

 

11 komentarzy:
 1. Karpios
  Karpios says:

  Witam, mam identyczną wage, OVERMAX iBALANCE. Mam pytanie, czy ona pokazuje jakies inne paramatery procz wagi? Czy jednak wszystko mozna odczytac jedynie za pomoca aplikacji?

  Odpowiedz
 2. PoTreningu.pl
  PoTreningu.pl says:

  Nie powinniśmy popaść w fobie i ważyć się codziennie bo waga waha się w ciągu dnia i możemy się przez to zdemotywować. Najlepiej ważyć się raz na tydzień bądź dwa, a mierzyć co miesiąc. Wtedy możemy zauważyć najlepsze efekty, a w międzyczasie na nie ciężko pracować.

  Odpowiedz
   • Daria Pakuła
    Daria Pakuła says:

    podczas ważenia to nie ma znaczenia. Natomiast jeśli się mierzymy i brzuch jest stale wzdęty, to uznajemy wynik z pozycji “luzem”, nie napinamy.

    Odpowiedz
 3. Sebastian
  Sebastian says:

  Lepiej się ważyć codziennie i wyciągać średnią z kazdego tygodnia i porównać z Poprzednim tygodniem. Polecam wagę z Bluetooth (tylko nie tą z Lidia), telefon iPhone z wbudowaną aplikacją Health, która robi to automatycznie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *