Wszyscy wiemy, że regularne picie słodzonych napojów gazowanych nie służy zdrowiu. Mimo to z jakiejś przyczyny po nie sięgamy, jedni rzadziej, inni częściej. O ile nie widzę problemu w sporadycznym wypiciu coli czy sprite’a, o tyle nie do końca popieram codzienne podawanie tego typu napojów do posiłku, szczególnie dzieciom. Jeśli bardzo lubimy kolorowe, gazowane napoje i nie wyobrażamy sobie bez nich dnia, możemy pokusić się o wypróbowanie zdrowszych zamienników. Zrobione w domu nie zawierają barwników, kwasu fosforowego i konserwantów, a zamiast cukru mają ksylitol, co obniża wartość kaloryczną o 40%. Mamy też większą kontrolę nad smakiem i składem.

Logo Coca-Coli zaprojektowane z wykorzystaniem narządów wewnętrznych, na które negatywnie wpływa regularne picie napoju (Źródło: Fabio Pantoja)
Do poniższych przepisów użyłam ekspresu Sodastream. To takie sprytne urządzenie, które w chwilę zamienia wodę z kranu na taką z bąbelkami. Coś dla osób, którym zależy na środowisku (i na domowym budżecie) i chcą ograniczyć zakup plastikowych butelek oraz dla tych, którzy nie mają na tyle miejsca w mieszkaniu, żeby magazynować zgrzewki wody gazowanej.
DOMOWA “COLA” – syrop do rozrabiania z wodą
Ten przepis znalazłam kiedyś gdzieś w głębi internetu. W zasadzie nie wiem, dlaczego nazwano ten napój colą, bo w smaku przypomina raczej napój cytrusowy z nutą goryczy. Może ze względu na ciemny kolor? W każdym razie receptura coli w domu jest nie do otworzenia, dlatego ten przepis potraktujcie raczej jako luźną inspirację 😉 Bardzo polecam – w wersji letniej z zimną, gazowaną wodą, a w wersji zimowej jako rozgrzewający syrop do herbaty.
Składniki:
- 10 pomarańczy
- 6 cytryn
- 4 liście laurowe
- 1 łyżeczka cynamonu
- 6 goździków
- 1 łyżeczka azjatyckiej przyprawy 5 smaków
- 1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią (10 g) lub ziarenka z laski wanilii
- 200 g ksylitolu lub erytrolu
- 500 ml wody
- opcjonalnie 100 ml wystudzonej kawy zbożowej (z 1 łyżeczki) dla nadania gorzkiego smaku i ciemniejszego koloru
Zetrzyj skórkę z pomarańczy i cytryn (bez białych błonek), następnie wyciśnij z nich sok. Sok zmieszany ze skórkami wlej do garnka, dodaj przyprawy i ksylitol. Dolej 500 ml wody. Redukuj aż do momentu uzyskania konsystencji syropu. Pod koniec przelej przez gęste sito i ewentualnie wymieszaj z kawą zbożową. Ostudzony syrop można rozwadniać wodą gazowaną lub dolewać do herbaty.
SPRITE
Składniki:
- 2 łyżki soku cytryny
- 2 łyżki soku z limonki
- 8 łyżeczek ksylitolu
- 500 ml mocno gazowanej wody
- 100 ml wrzątku
Ksylitol rozpuść w gorącej wodzie. Dodaj sok z cytrusów, zalej wodą gazowaną.
DOMOWA ORANŻADA grejpfrutowo-pomarańczowa
Słodka, ale z gorzkim posmakiem grejpfruta, trochę przypomina tonik.
Składniki:
- 700 ml mocno gazowanej wody
- 2 łyżki ksylitolu
- 1/2 szklanki wrzątku
- 1 grejpfrut
- 330 ml soku pomarańczowego
Rozpuść ksylitol we wrzątku. Dodaj plasterki grejpfruta, zalej sokiem i wymieszaj. Na koniec dodaj wodę gazowaną. Podawaj schłodzone.
KAWA MOJITO, czyli coś pobudzającego zamiast napoju energetycznego
Propozycja dla lubiących eksperymenty i ciekawe smaki 😀
Składniki:
- 1 wystudzone espresso
- 30-50 ml gazowanej wody
- 1 limonka
- kilka listków mięty
- lód
- 1 łyżeczka ksylitolu lub brązowego cukru
Limonkę pokrój w półksiężyce i wrzuć do wysokiej szklanki razem z listkami mięty i ksylitolem lub brązowym cukrem. Całość ugnieć w szklance, aż limonka puści sok, a aromat mięty stanie się wyczuwalny. Dodaj wodę gazowaną, lód i na koniec przestudzone espresso.
Nie wiem jak komu, ale mnie najlepiej do posiłku smakuje woda mineralna niegazowana. Piwniczanka ma taki wspaniały wpływ na pracę układu trawiennego dzięki zawartych w niej minerałom. One znowu przychodzą z pomocą organizmowi, ja to odczuwam i dlatego piję ją nie tylko do posiłku. Może po przeczytaniu http://piwniczanka.pl/zdroweodzywianie/do-posilku.html zmieni nawyk i zamiast coli zacznie pić Piwniczankę?
Ja słodkie napoje zastępuję cisowianką z dodatkiem cytryny albo miodu. Po wodzie tak mocno się pić nie chce jak po słodkim. Można bez ograniczenia pić bo woda jest zdrowa.