Dzisiejsze cukierki to coś na kształt zdrowszej odpowiedzi na krówki. Oczywiście nieco odbiegają od nich konsystencją (nie są tak twarde i zbite, dlatego należy je trzymać w lodówce), ale spokojnie mogą z nimi konkurować pod względem smaku. I co najlepsze, nie znajdziecie w nich cukru – jego rolę przejęły tu wartościowe i odżywcze daktyle. Pamiętajcie, że zdrowe odżywianie to nie pasmo wyrzeczeń, a jedynie umiejętne szukanie zamienników 🙂

Składniki (ok. 25 sztuk):

  • 200 g suszonych daktyli (jeśli są twarde, namocz je wcześniej na kilka godzin w wodzie, żeby łatwiej było blendować)
  • 1 puszka (400 ml) mleka kokosowego Real Thai  – kupisz tutaj
  • 1 kopiasta łyżka karobu (lub kakao niesłodzonego w nieco mniejszej ilości)
  • 1 kopiasta łyżka kremowego masła orzechowego (bez cukru)
  • szczypta soli

 

1. Mleko kokosowe włóż do zamrażarki na 1-2 godziny, następnie zbierz łyżką twardą część z góry. Pozostałą na spodzie puszki wodę wylej, nie będzie potrzebna do dzisiejszego przepisu.
2. Wrzuć wszystkie składniki oprócz masła orzechowego do blendera, zmiksuj na gładko.
3. Przelej masę do rondla z grubym dnem, dodaj masło orzechowe i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Gotuj jeszcze kilka minut, cały czas energicznie mieszając, żeby się nie przypaliło. Zdejmij z ognia i odłóż na kilka minut. Na tym etapie masa przypomina kajmak, który możesz wykorzystać np. do posmarowania naleśników czy owoców.
4. Przygotuj foremkę, najlepiej w kształcie prostokąta. Wyłóż ją folią spożywczą lub papierem do pieczenia, żeby później łatwiej było wyjąć masę.
5. Przelej masę do foremki (u mnie 18×14 cm) i włóż do zamrażarki, aż całkowicie zastygnie. Następnie wyjmij i pokrój na małe kawałki. Zawiń w pocięty papier do pieczenia i przechowuj w lodówce (w temperaturze pokojowej mogą się topić).
krówki 1 krowki 3
Energia (1 sztuka)
Białko
Tłuszcz
Węglowodany
Błonnik
60 kcal
0,72 g
14,4 g
7,7 g
1 g