Obecnie mamy na rynku bardzo duży wybór mąk i nie musimy się ograniczać jedynie do pszennej czy żytniej. Mamy mąkę z cieciorki, gryczaną, ryżową, kasztanową, jaglaną, z amarantusa czy kokosową. Taka różnorodność powoduje, że zaczynamy się gubić. Żeby było łatwiej się odnaleźć w tym wszystkim, postaram się Wam przybliżyć właściwości wybranych produktów. Na pierwszy ogień poszła mąka kokosowa.

Do czego używać mąki kokosowej?

Mąka kokosowa ma łagodny zapach i lekką konsystencję – nadaje się do ciast, ciasteczek, naleśników, placków, muffinek, chlebów czy innych wypieków, raczej na słodko. Można jej także używać do zagęszczania sosów, koktajli czy zup lub w formie panierki.

Czym się wyróżnia?

Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością błonnika – 100 g to aż 39 g błonnika! Dla porównania 100 g mąki pszennej graham to ok. 8 g błonnika. Różnica jest więc spora.  W porównaniu z mąką pszenną zawiera także bardzo mało węglowodanów, ale za to więcej tłuszczu (rzućcie okiem na tabelkę poniżej).
Produkt
Waga
Białko
Tłuszcz
Węglowodany
Błonnik
Energia
Mąka pszenna graham
100 g
10 g
2 g
69 g
8 g
340 kcal
Mąka kokosowa odtłuszczona
100 g
18 g
11,5 g
21 g
40 g !!
342 kcal

Komu polecam mąkę kokosową?

Przede wszystkim osobom będącym na diecie bezglutenowej, diabetykom (ma niski IG i mało węglowodanów) oraz odchudzającym się (mimo zawartości tłuszczu). No i wielbicielom kokosowego aromatu, szukającym urozmaicenia.
Mąka kokosowa jest dość droga (ceny zaczynają się od 20 zł/kg), dlatego najlepiej zrobić ją samemu, mieląc wiórki kokosowe. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a niekoniecznie mamy ochotę wydawać miesięcznie krocie na samą mąkę, możemy po prostu mieszać ją z innymi rodzajami i stosować jako uzupełnienie w naszej kuchni, nadające fajnego, kokosowego posmaku.

Komu nie polecam?

Ze względu na wysoką zawartość błonnika i tłuszczu, radziłabym unikać jej osobom na diecie lekkostrawnej z ograniczeniem błonnika i tłuszczu, czyli np. cierpiącym na kamicę żółciową, przewlekłe zapaleniem trzustki czy dróg moczowych.  Warto wtedy sięgać po inne mąki, o mniejszej zawartości włókna pokarmowego.

O czym należy pamiętać, używając mąki kokosowej?

Przede wszystkim jest tą mąka bez glutenu – zachowuje się zupełnie inaczej niż mąka pszenna, ciasto nie będzie tak plastyczne, a ciastka z jej użyciem mogą pękać. Czasem trzeba się nieźle nakombinować, żeby dojść do perfekcji (ale warto!).

Dodatkowo jest bardziej chłonna (ze względu na błonnik), musimy więc użyć więcej mleka czy wody, a najlepiej tłuszczu.  Z tego samego powodu należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku – inaczej będzie wchłaniała wilgoć  z otoczenia. Można ją trzymać w temperaturze pokojowej lub lodówce, przy czym w chłodnych warunkach dłużej zachowa świeżość (do 12 miesięcy). Można ją także zamrozić.

I na koniec pytanie do Was – jaką mąkę chcielibyście, żebym opisała w następnej kolejności? Czekam na propozycje w komentarzach 🙂

11 komentarzy:
  1. Daria Waś
    Daria Waś says:

    ma więcej minerałów niż zwykły cukier, ale wiadomo, że nie powinien stanowić dobrego źródła tych składników w codziennej diecie. To wciąż cukier i niewiele wnoszące kalorie, dlatego stosujemy sporadycznie. Tzw. mniejsze zło, do wykorzystania raz na jakiś czas.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *